2016-06-24

Lazda turi du galus: koks jausmas būti nemėgstamu imigrantu?

#Brexit jau aptartas ir visaip praanalizuotas politikų, politologų, ekonomistų, bankininkų, eilinių žmonių gatvėse ir facebookuose. Prisipažinsiu, britai nustebino. Ir visokias įžvalgas ir pramatymus girdėti ir skaityti šiandien buvo įdomu, gi žurnalistinis smalsumas.

Pagalvojau ir dar apie vieną aspektą. Lazda turi galus. Tuo antruoju dabar ir gauna nemaža dalis lietuvių. Ne visi, bet tikrai dažnas (per dažnas) užsienyje (ir Lietuvoje) gyvenantis lietuvis yra labai neigiamai nusiteikęs prieš imigrantus tiek savo gyvenamoje šalyje, tiek gimtojoje Lietuvoje. Taip dažnai mūsų tautiečiai JK skundžiasi ir bjaurisi kaimynais indais, pakistaniečiais, lenkais, albanais, taip dažnai piktinasi, kad į Lietuvą privažiuos visokių „juodašiknių“. O šiandien sužinojo, kad britai (didesnė jų pusė) apie  juos galvoja lygiai taip pat kaip jie apie tuos „babajus“ ir „juodašiknius“. Kad jiems lietuviai ar kiti ES šalių piliečiai lygiai taip pat atgrasūs, kaip mūsiškiams emigrantams kiti savo šalį dėl vienokių ar kitokių priežasčių palikusieji.

Žinoma, ne visi, tikrai ne visi lietuviai JK nusiteikę rasistiškai. Daugybei žmonių gyvenimas svetimoje, daugiakultūrinėje erdvėje atvėrė platesnį akiratį, o kai kurie jau ir išvykdami jį tokį turėjo. Bet tiems su plačiu akiračiu šitas Brexit reikalas ir nebus toks skausmingas (nekalbu apie emocinį aspektą) kaip tiems, kurie dirba paprastus ir prastus darbelius (arba nieko nedirba) ir keiksnoja „babajus“. Londono City darbuotojas gana nesunkiai pakels sparnus į kokį Singapūrą ar Niujorką. O piktasis juodadarbis kitų imigrantų nemėgėjas jausis nukentėjęs ir sakys, kad britai durni ir siaurakakčiai, kad nevertina mūsų bei mūsų indėlio į jų ekonomiką

Ir dar. Nelabai linksma turi būti šalyje, kur beveik pusė piliečių liūdi dėl referendumo rezultatų. Ir dar keli milijonai jos gyventojų, ne piliečių, jaučiasi nereikalingi, atstumti ir pažeminti.